“Boğazım şişti sonra kulağım tıkandı” çözümü

Merhabalar. Yaz ayının iyice hissedildiği Haziran’da bana göre kış hastalığı olması gereken problemim şuydu: Yaz günü birden boğazlarım şişti ve zor yutkunmaya başladım. Baktım geçmiyor sağlık ocağına gittim. Bana bir ağrı kesici, bir ağız spreyi bir de antibiyotik verdi. İyi bari iyileşeceğim derken tam 2 gün sonra sol kulağım tıkandı.

Hem boğaz şiş, hem kulaklar tıkalı!

Boğazım şiş olduğu yetmiyormuş gibi bir de kulağım tıkandı. Tahmin edeceğiniz gibi bu yüzden baya bir problem yaşarken hemen tekrar doktora gittim aile hekimine. Dedim ilaçları alıyorum ama bu kez de sol kulağım tıkandı. Hemen baktı ışıkla falan ve ne hikmetse bir burun spreyi bir de antibiyotik (Sudafed) verdi. Al bunları 2 gün sonra düzelmezse yine gel dedi. Bu arada tıkalı kulak yüzünden duymada da biraz problem yaşadım. Neyse yeni ilaçları kullanıp kulağımın açılmasını beklerken daha kötüsü oldu.

Sol kulağımın tıkanıklığı geçmiyormuş gibi, sağ kulağım da tıkanmaya başladı.

İşin kötüsü sınav görevime denk geldi ve ben azcık duyarak bu görevlerimi icra ettim ama bir de gelin bana sorun. Baktım diğer kulak da gidiyor hemen tekrar doktora gittim. Dedim daha kötüye gidiyor. Öbür kulak da tıkandı. Yine böyle baktı kulağıma ışıklarla falan ve bu bizi aşar sen bir kulak burun boğaza git dedi. İzmir Bornova’da olduğum için hemen öğretmenevinin orda özel bir kulak burun boğaz hastanesi var Ento diye oraya gidebilirsin dedi aile hekimim. (Güncelleme: Ento Forum Bornova’nın karşısına taşınmış). Kendisi de kızını oraya götürmüş. Sigortalısın, sigortalılara bakıyorlar dedi. Hemen eve gidip internet sitelerinden telefon numaralarını alıp aradım ve 15 dakika sonrasına randevu aldım. Hemen hastaneye gidip kimliği vererek muayene için kaydımı yaptırdım. Sigortalı olduğum için 25TL aldılar sadece (Haziran 2014). Sıram gelince doktorun odasına girdim. Durumu anlattım. Kulağımın içine baktı ve temizleyeceğiz düzelecek dedi. 30 yaşındayım ve ilk defa kulak temizletecektim.

Çözüm: Kulak yıkatma ya da temizletme

Bazıları bu işleme kulak yıkatma da diyor. (Kulak yıkatma işlemi 3-4 dakika kadar sürüyor ve tıkanıklık problemi çözülüyor.)

Her bir kulak için 1-2 dakika süren yıkama işlemi

Neyse acayip bir aletle doktor iki kulağımı da yıkadı. Biraz tuhaf oldum çünkü alet resmen kulağınızın içinde geziyor. Neyse 2-3 dakika süren bir yıkamadan sonra başım dönmeye başladı. Doktor normal dedi. Şöyle kendime geldiğimde bir baktım kulaklarımdaki tıkanıklıktan eser kalmamış. Allah’ım dedim işte bu. Hatta o kadar hassas oldu ki kulaklarım, en ufak ses bile bana müthiş bir gürültü gibi geliyor şimdilik*. Dışarı bir çıktım yola uzak olmama rağmen sanki 100 tane araba aynı anda yanımdan geçiyor. Musluğu bir açıyorum sanki itfaiye hortumundan sular akıyor da ben onu duyuyorum gibi. Abartı olarak düşünebilirsiniz ama o hissiyatı başka türlü anlatamazdım. Neyse anlayacağınız boğaz şişmesinden sonra gelen kulak tıkanıklığı çok ciddi değilmiş. Basit bir yıkamayla eskisinden de güzel oldu. Size tavsiyem sağlık ocağında vakit kaybetmeyin. Gerekiyorsa gidin ve tedavi olun. Bol sağlıklı günler.

Yıkatma işleminden 3 hafta sonra bu notu yazıyorum. Kulağım artık ilk yıkatma sonrası evrede olduğu kadar hassas değil. Yavaş yavaş normale döndü.

5 yorum

  1. Ben Akşam Yatarken Bişem Yoktum Burunlarım Fln Tıkalıydı Sonra Damlayla Açtık Yattıım Saat 2-3 Gibi Kulağım Biraz Ağrıdı Sabah Kalktım Sesler Azaldı Tıkanır Gibi Oldu Kulağım Doktara Gittim Sağlık Ocağı K.B.B Çok Uzak İntihaplanmış Dedi Damla Verdi 2. Gün Bugün Akşamkarı Azalıyor Sesler Sabahları İyi Gibi Yardımcı Olcak Varmı !?

  2. benimde 2 haftadır kulağmda bi dumamazlık baladı sabah kalkıyrum duymuyorm biraz gezince az duyurum dün doktora gitim kulak tıkanmış dedi damla verdi bugün damlatım ama şu an kulağım duymuyornormalmi acaba cevabınızı bekliyorum ii günler

    • Acıdan ziyade baş dönmesi oluyor. Bir de çok fena gıdıklanıyormuş gibi oluyorsunuz. Beyniniz gıdıklanıyor sanki. İşlem bittiğinde bi 5dk uzanın deyip dinlendiriyorlar baş dönmesi geçsin diye.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*