Airfel mobil klima aldım; yorumlarım

Havası sıcak bir şehirde yaşıyorsanız ve evinizin sağını solunu kiracı olduğunuz için klima takarak kırdırmak istemiyorsanız sanırım siz de benim gibi aynı soruyu soruyorsunuz: “Mobil klima alsam memnun kalır mıyım?”. Bu soruyu sorduğumda internette hem olumlu hem de olumsuz yorumlarla karşılaştım. Sonunda daha fazla dayanamayarak bir dükkana gidip, mobil klimayı görüp aldım. 1 aydır kullanıyorum ve artıları ve eksileri ile size tecrübelerimi yazıyorum.

Öncelikle marka olarak King ile başlayıp Airfel’de karar kıldım. Genel bir resim göstermek isterim klimaya ait. Airfel AP09-3103/R2 9000BTU klima:

Genel olarak şık bir tasarıma sahip. Uzun ince görüntüsü ile pek yer kaplamıyor.

Klimanın en üstünde dijital bir panel var.

Airfel mobil klima gösterge paneli

Havayı dağıtması için ön panelde biri otomatik biri manuel hareketli 2 ızgara var.

Airfel mobil klima ızgaraları

Klimanın en altında su tahliye borusu var. Bu boruya ister ürünle verilen başka bir boru takarak uzatabilir ve pencereden dışarı çıkarabilir; isterseniz de yine ürünle verilen şekildeki plastik tablayı kullanabilirsiniz.

Airfel mobil klima su tahliye borusu

Mobil klimaların en bilinmeyen yönlerinden olan sıcak hava tahliye borusunu resimde görebilirsiniz. Klima her ne kadar mobil olsa da arkasındaki delikten boru vasıtasıyla sıcak havayı dışarı atmalısınız. İlk zamanlar klima çalıştığında buradan baya bi sıcak hava kaçırıyordu odanın içine. Ben de çareyi etrafını balonla sararak buldum. Bu sayede kaçan hava sıfır. Yoksa içerdeki havayı bir yandan soğuturken bir yandan da ısıtıyorsunuz. Buna dikkat edin. Hava kaçmasını engelleyerek ortamı daha çabuk soğutabilir ve soğuk kalmasını sağlayabilirsiniz.

Airfel mobil klima hava tahliye borusu

Tahliye borusu biraz kısa olduğundan ben bunu aspiratör borusuyla uzatarak camdaki havalandırma deliğinden çıkardım.

Airfel mobil klima hava tahliye borusuna yapılan ilave

Mobil Klima Yorumlarım

Yaklaşık bir aydır soğutma (ısıtma özelliği de varmış) için kullandığım mobil klimayı aldığıma (750TL Vatan’dan aldım -Temmuz 2014-) pişman değilim. Zira 20 metrekarelik bir odayı soğutmaya yetiyor. Camı açık bırakmadığınızda, odanın kapısını kapattığınızda ve özellikle hava tahliye borusunu hava kaçırmayacak şekilde camdan dışarı verdiğinizde kesinlikle serin bir odanız oluyor. Ben İzmir’in yaz sıcağında bu klima sayesinde evde oturabildim. Hatta bazen nem alma özelliğini de açtım. Bu özelliği açtığınızda arka borudan baya su atıyor. Hatta bazen hava çok sıcak olmadığından sadece vantilatör özelliğini bile kullandım. Bu özellikte tabi gürültü fazla olmuyor. Ama klima açıkken biraz gürültü var. Zaten benim en büyük çekinme sebebim de buydu mobil klimayı alsam mı almasam mı diye düşünürken. Lakin çok aşırı bir ses olmadığını gördüm. Ama tabi klima açıkken televizyonun sesini biraz açmanız gerekiyor. Ayrıca eğer gece klimayı açıp da uyuyayım diyorsanız bu fikrinizi unutun. Zira uyumanızı engelleyen bir gürültü. Ama zaten gece klimayı açıp uyumak pek de iyi birşey değil. Son olarak 1 aylık kullanımdan sonra memnun muyum mobil klimadan? Evet. Tekrar alır mıydım? Evet. Çok fazla elektrik harcıyor mu? Hayır. Ölçümlerimize göre saatte 25-30 kuruş arası elektrik harcıyor. Son olarak gürültüsünü de görün diye kısa bir video çektim. İyi seyirler. Sorunuz olursa bu sayfanın sonundaki yorum sayfasından sorunuzu yorum olarak bırakırsanız cevaplarım.

Video 1: Mobil Klima Sesi

Video 2: Mobil Klima ile beraber televizyon sesi

Airfel AP09-3103/R2 Mobil Klima Broşürü için tıklayınız.

Vatan’daki sayfası için tıklayınız.

50 yorum

 1. Test etmek için evdeki bütün cihazları kapattım ve saatte tam 1kw harcadı. Bu da gündüz tarifesiyle 25-30 kuruşa geliyor. Gece açarsanız elektrik daha ucuz olduğundan daha az yakar tabi.

 2. Yazınız çok güzel aydınlatıcı olmuş öncelikle bunun için teşekkürler… soğutması güzelmiş fakat benim merak ettiğim ısıtması nasıl onu deneyebildiniz mi?

 3. Merhabalar Engin Bey,

  Evde ısıtmayı kullanmıyorum. Kışın kaldırdım klimayı ama ilk aldığım zaman eve getirmeden satın aldığımız yerde denemiştik. Sıcak üflemesi fena değildi. Ayrıca sıcak çalışınca fazla gürültü de yapmıyor.

 4. Airfel in aynı mobil kliması (9000 BTU/h)bende de var,Evde kalorifer olmadığı için kışın da onunla isiniyooruz,zira 12-13 M2 olan yatak odamıza rahatça ısıtabiliyor.(Soğutma modunda olduğu gibi aynı ses var.)Isıtma modunda da tahliye borusunu bacaya(baca ile havayı tahliye ediyorum.) takmanın gerekiyor.Eğer sıcak bir oda istiyorsan eve gelmeden 1saat önce açsana iyi olur.(Zira zamanlayıcı özelliği var.)Bence fiyatına göre iyi performans veriyor.

 5. Vestel mobil klima 12.000 btu yu bugün aldım sadece deneme amaçlı kullandık …Soğutması 20 -30 mtkare bi odayı rahatlıkla soğutabilir , sıcaklığı çok iyi değil 4.000 btu ama bana önemli olan soğuk olduğu için sıkıntı yok .Seside öyle fazla değil Vantilatör gibi sesi var sadece .dış üniteyi koyabilceğimiz yer olsa tabiki normal klimayı tercih ederdim ama ki yer olarak müsait değil dükkanda .çok araştırdım piyasadaki mobil klimalardan soğutma bakımından en iyisi bu 😉

 6. ben kiracıyım. evim sobalı ev. çok fazla rüzgar olduğu için mobil klima alıp ısınmak istiyorum. klimanın ısınması nasıl. 20 metre kare ve 30 metrekare 2 odam var. acaba yeterli olur mu. teşekkürler.

 7. bende bu şekilde bi ürün düşünüyodum çok açıklayıcı olmuş yorumlarınız için tşk ederim. kafamdaki soruları gerçekten cevapladınız saygılar..

 8. Murat Bey,

  Klimayı halen aktif olarak kullanıyorum. Hatta şuan yan odanın girişine koydum klimayı ve ben salonda oturuyorum. Bu sayede gürültüden de büyük ölçüde kurtulmuş oldum. Soğutmada da büyük bir fark olmadı. Hatta koridor da soğuyor artık. Ama klimayı yan odanın içinde kapının hemen girişinden üfleyecek şekilde salona doğru çevirdim. Bu sayede soğuk hava dolaylı olarak salona üflüyor. Böylece klima çarpması da minimuma indi.

 9. hocam merhaba ürünün su boşaltma tablası urun olculerının dısındamı yoksa altındamı kalıyor. birde ne kadar surede değiştirmek gerekiyor. tesekkürler

 10. Merhabalar Cem Bey,
  Aşağıdaki su boşaltma tablasının Derinliği 2cm, ölçüleri ise 10 x 15 cm. Çok nadiren doluyor zaten. Birkaç saatlik çalışma sonrasında birkaç damla su ancak bulabilirsiniz tablada. Ayrıca o siyah tıpanın olduğu yere klimanın 2 metrelik hortumunu takabilir ve tablayı devre dışı da bırakabilirsiniz. Hortumu bir pet şişeye ya da camdan dışarı verebilirsiniz.

 11. bende aırfel mobıl klima aldım almaz olaydım 15 metrekare odayı soğutmadı sureklı çalışmasına rahmen vantılatör gibi serınletıyor sadece verdiğiniz paraya yazık

 12. Emrah Bey,

  Bu yazıdaki 2. resimde klimanın ekranı görünüyor. Klimanızı çalıştırın ve aynen o görünen değerlere ayarlayın klimanızı. İlk 2-5 dakika arası vantilatör gibi çalışıyor. Yani sadece hava üflüyor. Daha sonra klima devreye giriyor ve zaten birden gürültülü çalışmaya başlıyor. İşte o anda artık soğuk üflemeye başlayacak. Yani biraz beklemeniz gerekiyor.

 13. Merhaba,

  Ben klimayı soğutma özelliğinden çok nem alma (kurutma) özelliğinden dolayı aldım. Çünkü insanı rahatsız eden sıcak değil nemdir.
  Nem alma modunda iken tahliye borusundan çok su attığını yazmışsınız. Ben nem alma modunu açtığımda sadece birkaç dakika bu modda çalışıyor daha sonra tekrar soğutma moduna geçiyor. Tahliye borusundan da damla su gelmiyor. Üstteki LED nem alma modunda olduğunu göstersede sıcak hava tahliye borusundan sıcak hava atmaya başlaması ve fanların en üst seviyede çalışmaya başlamasından ben soğutma moduna geçtiğini anlıyorum.
  Acaba benim klima arızalı mı çıktı yoksa nem alma modunda çalışırken belli bir süre sonra otomatik soğutma moduna mı geçiyor klima. Nem alma modu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

 14. Merhaba Cemo,

  Nem alma modundan soğuk hava moduna otomatik olarak geçmesi söz konusu değildir. Ben arada nem alma modunu kulanıyorum ama zaten çok az su geliyor. Hatta bazen gelmiyor bile. Çünkü klimanın içinde birikebiliyor. İçindeki hazne buna müsait. Hatta önden arkada doğru kaldırdığımda klimayı, arkadaki borudan su akmaya başlıyor. Yani içerdeki hazne dolunca dışarı su vermeye başlıyor. Bir de arkadaki borunun siyah tıpasını açtığınızdan emin olun.

 15. Kitapçıkta nem alma modunda çalıştırmak için sıcak hava tahliye borusu bağlantısını sökün diyor. Buradan anladığım kadarıyla nem alma modunda iken dışarı sıcak havla üflemiyor. Siz bu şekilde çok uzun süre çalıştırabiliyormusunuz?
  Ben nem alma modunda çalıştırmak istediğimde de dışarı sıcak hava üflüyor ve kitapçıkta fanın en düşük seviyede çalışacağı yazmasına karşın, fan en güçlü seviyede çalışıyor.
  Ben bu sonuçlardan nem alma modunun çalışmadığını çıkarıyorum siz ne dersiniz?
  Arkadaki tıpayı açtım ve altına bir kap koydum. Tek damla dahi su gelmiyor.

 16. Tekrar Merhabalar Cemo,

  Nem alma modunda hava tahliye borusu çıkarılmamalıdır. Çünkü tıpkı soğutmada olduğu gibi, nem alma modunda da sıcak hava çıkışı oluyor. Aynı şekilde bu modda su boşaltımı da oluyor. Ancak çok fazla su tahliyesi söz konusu değil. Bende sabahtan akşama kadar nem alma konumunda çalışıyor iken bile yarım çay bardağı kadar ancak su boşaltımı oluyor tablaya. Size tavsiyem tıpayı çıkarın ve sabahtan akşama kadar nem açık konumda çalıştırın. Ertesi gün yine aynı modda çalıştırın. Taa ki su gelene kadar. Belki yaşadığınız şehirde fazla nem olmadığından da gelmiyor olabilir su. Ben İzmirde yaşadığım halde bile çok az su tahliyesi oluyor nem alma modunda.

 17. Ben bu klimayı dört günden beri kullanıyorum.Klima 4-5 saat çalıştıktan sonra leş kokusu gibi dayanılmaz bir koku yayıyor.Siz de böyle bir sorun oluyor mu.Yoksa benim klimam da bir sorun mu var ?

 18. Merhabalar Sercan Bey,

  Mobil klimanız koku yapıyorsa; klimayı hangi odada açık tutuyorsanız o adanın penceresini çok az açmanız gerekiyor. Çünkü klima çalıştığı sürece sürekli dışarı sıcak hava atıyor. Aynı şekilde odadan çekilip dışarı atılan bu hava kadar da içeri taze hava girmesi gerekiyor. Eğer hiçbir cam ya da pencere açılmazsa, pencereden girmesi gereken havayı klima malesef lavabo giderinden, banyo giderinden, hatta mutfak aspiratörünün deliğinden bile çekiyor. Oradan gelen hava da koktuğu için oda kokuyor. İlk zamanlar benim de başıma geldi. Önce banyodan, sonra da mutfaktan kokular gelince anladım. Artık camı çok hafif aralık bırakıyorum ve koku yok. Dilerseniz bunu deneyin. Şayet zaten aralık bırakıyorsanız ve hala koku varsa filtreleri temizleyebilirsiniz. Problem devam ederse tek çare servise götürmek.

 19. Merhabalar… yazılanları okuyunca kendi tecrübelerimide yazmak istedim .2 sene önce king marka mobil klimayı araştırarak aldım…bir buçuk kış onunla ısındım …denizli gibi soğuk sayılır bir yerde 16 metrekareodayı baya ısıttık…tabi 23 dereceden yukarı kesinlikle çıkmıyor…tek sorun termostat atınca evin içi serinlemeye başlıyordu…termostat attıgında fan hızının düşmemesi iyi değiil…birde ses biraz fazla…ben ses olayını biraz daha azaltlmıştım 🙂 klimanın iç fanını açıp pervane kanatlarını izola bantla daireler halinde kapayarak az boşluk bıraktım…böylece klima sesi çok azaldı ve de ısıtmada üflerken az üflediği için ağız sıcaklığı bayada yükselmşşti…birde arka çıkış borusunu attım ..yerine bildiğimiz pimaş100 lük pis su borusu takıp bacaya monteledim…ses problemibaya düştü…koca bir kışrahat geçti…yazın soğutma biraz zayıf ama kullanmadım pek…yazın kapıyı pencereyi sıkı sıkı kapatıp dışarıdan soyutlanmak pek iyi olmuyor…mobilklima vantşlatör ve split arası bi ürün işgörüyor…şu an kullanmıtorum yalnız geçen kış motoru yandı…küçük bi masrafı var kaldırdım koydum…split klima taktık yerine aynı ısınmaya devam…splitte ses sıfır…ısınma birazdaha kaliteli…

 20. Airfel Mobil Klima’yı dün Rize/Vatan Bilgisayar’da gördüm.. çalışıyordu… önden soğuk.. arkadan sıcak üflüyordu…arkadan dış bağlantı hortumu yoktu… sıcak havanın dışarı atılması gerektiğini düşündüm.. hortum yoktu.. şimdi öğrendim ki.. hortumla dışarı verilmeliymiş.. yazan da çok güzel yazmış… eline sağlık.. Artvin’den selamlar.. Av. Sırrı Subaşı.

 21. Merhaba,

  Öncelikle bu detaylı yazınız için size teşekkür ederim. Bu klimayı 2 gün önce aldım ve kullanıyorum. Aynen dediğiniz gibi arka çıkış tarafından bir sızıntı vardı. Ben de benzer bir yolla izole ettim. Camı deldirip dışarı veriyorum sıcak havayı. Yalnız oda sıcaklığı 26 derecenin altına düşmüyor. 7 m2 lik bir oda, kapısı penceresi kapalı. Cihazı 26 dereceye ayarladığımda 20 dakikada bir devreden çıkıyor. Yani 26 derecede ulaşıyor. Ama 25 ayarladığım zaman kesinlikle devreden çıkamıyor. Yani odayı soğutamıyor. Hiçbir şekilde sıcak hava borusundan sızıntı yok. Klima da gayet iyi çalışıyor gibi görünüyor ama 7 m2 lik odayı ancak 26 derecede kadar soğutabiliyor. Ayrıca 2 basım yapılmış bu üründe. Yukardaki arkadaşlardan biri “Nem Alma modunda sıcak hava tahliye borusunu çıkarın” demiş. Benim kitapçıkta da aynen böyle yazıyor. Nem alma modunda çıkarın diye. Hatta fotoğrafını çekip de koyabilirim. Sizin klima en fazla kaç dereceye kadar soğutabiliyor?

  Saygılarımla,
  Buğra

 22. Buğra Bey,

  Bizde de aynı durum söz konusu. 16 metrekarelik odada, yazın en sıcak günlerinde en fazla 27 derecede bir süre sonra devre dışı kalıyor ama 26 derecede daha devre dışı kaldığını görmedik. Bu tamamen klimanın yapısı ile ilgili. Mobil klima sonuçta biraz daha az performanslı oluyor. Odayı soğutuyor ama yerleşik klimalardaki gibi odayı buz gibi yapamıyor.

 23. Merhabalar
  Biz de aldık aynı klimadan.soğutması fena değil.çok gürültü yapmasa daha iyi olurdu. henüz burda hava soğumadığından ısıtma ayarını denemedik hiç.acaba ısıtma için borusunu takmak gerekiyor mu.bunu size soruyorum çünkü kılavuzunda böyle bir açıklama yok.servis zaten hiç gelmedi.aldıktan sonra 3kere gittiğimiz halde sayın Manavgat bosch bayi hiç yardımcı olmadı. yeşim

 24. Verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler.. Iki tane sorum olucak istenilen sıcaklığa ulaşınca kendiliğinden kapanıp sıcaklık düşünce tekrar devreye giriyor mu bu klima birde yüzde 80 olan nemi yüzde kaça düşürüyor teşekkürler

 25. Soğukluk ve sıcaklık için otomatik ayarlanabilir sıcaklık var. BElli derecede tutmak için açılıp kapanıyo kendi.
  Nemin kaça düştüğü klimanın panelinde yazmıyor. O yüzden başka bir cihazla ölçmeniz gerek.

 26. cok cok iyi bir paylaşım olmuş elinize sağlık bugün bir tane blyss 12000 lik bulmuştum ama bunları okuduktan sonra vazgeçtim almakta evin içi 29 derece 22-23 derecelere düşüremiyorsa ne anlamı kaldı onun ..

 27. Öncelikle yazıyı yazan arkadaşa teşekkür ederim. Merak edilen bir çok konu hakkında bilgi vermiş. Bende mobil klima almayı düşünüyordum ve Ege Bölgesi’nde yaşayan biri olarak, kiracı olduğum eve duvar tipi klima takmaktansa böyle bir şey almak sanırım daha iyi.

  Kiracı olarak benim gibi mobil klima almayı düşünen ama sıcak hava tahliyesi için cama, kapıya veya duvara delik açmak istemeyenlere naçizane tavsiyem. Uzun bir “Naylon Boru” kullanarak mobil klimanın çalıştığı odadaki kapının altından geçirip (tabi geçecek kadar aralık varsa) balkondan veya başka bir odanın penceresinden çıkış yapabilirsiniz.

  Google’da Naylon Boru diye arattığınızda görsellere bakarsanız yatay bir şekli olduğunu ve boru olarak bu amaç için kullanılabileceğini düşünüyorum. Tabi dışarı verilen sıcaklık naylonu eritecek kadar çok mu bilmiyorum. Benim sorumda zaten bu 🙂

  Naylon boru sıradan naylonlar gibi hemen eriyecek kadar ince değildir. Genelde sulama amaçlı kullanıyor. Delinmemesi için bir nebze kalındır.

 28. Hocam hava tahliye borusu her odanın penceresinde delik yokki dışarı göndersin bizde sadece mutfakta doğalgaz için camda havalandırma deliği açılmış neyapmak Laz’ım her odanın penceresini nasıl delecez

 29. Klimanın şu anki testlerime göre 50 kuruş kadar saat başı harcıyor aylık olarak 90 ila 140 tl arası bir + masraf getirdi bana. Kullanıma göre çoğalıp azalabilir. Bence artıları bana göre çok ben kombi ustasıyım ama arkadaşım tavsiyesi ile mobil klimayı aldım hem yatak odasında hemde oturma odasında hemde yatak odasında istediğim yerde kullanbiliyorum camlara özel delik açtırdım ve şeffaf kapak ile kapatıyorum sorunda olmuyor sadece alacaklar için Btu su önemli 9000 den aşşağı almasınlar yeterli.

  Ses konusundada 65 db diyor çok fazla rahatsız olmuyorum sesden serinleme olunca zaten kapanıyor. Tavsiye ederim.

 30. Merhaba bende de 9000 btu mobil klima var airfell ısıtma için kullanacağım. Arkadaki fan yanılmıyorsam ısıtmada kullanınca soguk,soğutmada kullanınca sıcak üflüyor iptal etsem ne olur fanın görevini bilen var mi?

 31. Merhabalar. Önümüzde ki yaz için bi tane odama Mobil klima almayı düşünüyorum. Odam 7 metrekare acaba 9000BTU Mobil klima alsam yeterli olur mu? Çünkü 9000BTU alan Mobil Klima yorumlarında soğutmadığını gördüm. Yani şöyle ”önden soğuk üflüyor ama arkadan da sıcak oluşturuyor sadece bulunduğu bölgeyi soğutuyor” gibi yorumlar gördüm. Benim odam küçük Bilgisayar masası, Gardırop, Yatak var. Mobil klimayı alırsam yatağımın 1 metre yanına koyucam. Mesela gece çalıştırırsam Mobil klimanın arkadan üflediği sıcaklık yatağıma ulaşır mı?

 32. Merhabalar Ünal Bey,

  Mobil klimanın arkasından çıkan sıcak havayı pencereden dışarı vermezseniz klima hiçbir işe yaramaz. Çünkü baya sıcak hava üflüyor ve öyle az uz da üflemiyor. O sıcak havayı yukarıdaki yazıdaki gibi dışarı verirseniz 7 metrekarelik odanızı soğutmak için bu klima yeter. Ama almadan önce mutlaka teşhir ürünü varsa çalıştırıp sesini duyun klimanın. Hatta sıcak hava çıkışını da görün. Belki de çok rahatsız edici bulabilirsiniz sesi. Boşu boşuna almamış olursunuz hem de.

 33. Merhabalar. Bana bu ürünün arkasında bulunan Egzoz borusunun çapını söyleyebilir misiniz acaba? Bana Egzoz Borusu lazım. Airfel Yetkili Satıcıdan temin edicem. Ama kaç cm Egzoz borusu temin edeceğimi bilmiyorum. Eğer ki Egzoz Borusunun çapını bana söylerseniz çok memnun olurum. Şimdiden Teşekkür Ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*