Waldberg & Hirsch Global Collections ödeme talebi gerçek mi?

Son zamanlarda hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki ticari işletmelere E.U. Business Page kayıt parası adı altında mektuplar gelmeye başladı. Peki nedir işin aslı ve bu kayıt parasını isteyen şirket gerçek mi?

Her şey E.U. Business Page’a kayıt yaptırmakla başlıyor. Nedir bu E.U. Business Page? Şirketlerin ve ticari faaliyetlerinin bilgisini içeren bir listeleme sayfası. Benim de şirketim bu listelerde yer alsın diyenler kayıt yaptırıp şirketinin bu sayfada görünmesini sağlıyor. Gel gelelim kayıt esnasında bir kayıt ücretinden bahsedilmiyor ve her şey o anda başlıyor.

Kayıt tamamlandıktan birkaç gün sonra kayıt esnasında girdiğiniz firma ve adres bilgilerine aşağıdaki zarfla Waldberg&Hirsch Global Collections Ltd adına bir ödeme bildirimi geliyor.

Ciddiye alınması gerekiyormuş izlenimi veren özenle tasarlanmış bir Waldberg&Hirsch zarfı

Bu zarfı açtığınızda aşağıdaki mektupla karşılaşıyorsunuz.

Her bir detayı düşünülmüş içerik ve tasarım

Mektupta özetle 1 yıllık E.U. Business Page kayıt ücreti adı altında 990 EURO ücret talep ediliyor. Hatta buna benzer mektupları daha önce aldıysanız ve dikkate almadıysanız gecikme ücreti de talep ediyorlar. Kayıt yaptırdığınız için bir an acaba ücretliydi de ben mi görmedim diye telaş ediyorsunuz ama telaşa gerek yok. İnternette bu mektupla ve kayıt parası talebi ile ilgili birçok yazı ve madur şikayeti mevcut. Mektupla ilgili olarak şirket adı olan Waldberg&Hirsch Global Collections Ltd’yi arattığınızda UNION OF INTERNATIONAL ASSOCIATIONS adlı araştırma enstitüsünin https://uia.org/content/11145 adresli web sayfasına ulaşıyorsunuz. Bu sayfada bu mektubun bir örneğini bulabilirsiniz ve sayfada büyük harflerle WARNING – SCAM yani UYARI – DOLANDIRICILIK yazıyor.

Şu adresteki başka bir sitede ise http://www.redcardinal.ie/search-engines/14-08-2009/waldberghirsch-global-collections-more-scams-to-simply-ignore/ kibarca mektubu alırsanız ne yapacağınız yapıyor: DO ABSOLUTELY NOTHING. Yani HİÇBİR ŞEY YAPMAYIN diyorlar.

Diğer bir sayfada ise bir Facebook grubunda bu konu tartışılmış ve herkes mektubu göz ardı edin diye yorumlarda bulunmuş: https://www.facebook.com/groups/55011156703/posts/10158907697616704/

Burada ise https://www.ufi.org/industry-resources/warning-construct-data/ Belçika hükümetinin ticaret yaparken dikkali olunması gereken e-posta dolandırıcılarını yayınladığı listede hem E.U. Business Page hem de Waldberg&Hirsch Global Collections Ltd yer alıyor.

Özetle bu mektubu aldıysanız yukarıdaki sayfalardan da teyit edebileceğiniz üzere bir şey yapmamanız tavsiye edilmiş. Bizim de tavsiyemiz herhangi bir yere bu tarz ödemeler yapmadan şirketin varlığını internetten aratarak sorgulama yapmanız ve diğer kullancıların yorumlarını kontrol etmeniz yönünde olacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*