Hamileyken yoga yapılır mı?

Hamilelikte birçok konu kadınlar tarafından merak ediliyor. Hamilelikte saç boyanır mı sorusundan tutun da hamilelikte kozmik enerji terapisi yapılır mı sorusuna kadar çok çeşitli sorular hamilelikte soruluyor. Peki ya hamilelikte yoga?

Hamileler arasında popüler trend: Yoga!

Her şeyden önce hamilelik, bir kadının vücudunu fiziksel ve zihinsel olarak yorar diyebiliriz. Hal böyle olunca doğum öncesi yoga yapmak, hamile kadınların bazı semptomları hafifletmesine ve doğuma hazırlanmasına yardımcı olmak için popüler bir yol haline geldi. Yoga, hamile kadınlar için sayısız fayda sağlayan düşük etkili bir egzersizdir ve nitelikli bir yoga eğitmeninin rehberliğinde hamilelik boyunca güvenli ve etkili bir egzersiz şekli olabilir.

Hamilelik sırasında, bir kadının vücudu hem dahili hem de harici olarak önemli miktarda değişikliğe uğrar. Hormonal değişiklikler, kalça, sırt ve pelviste rahatsızlığa ve hatta ağrıya neden olabilen bağları ve eklemleri değiştirir. Doğum öncesi yoga, bu rahatsızlıklardan kurtulmanın yanı sıra gelişmiş dolaşım, esneklik ve güç gibi fiziksel faydalar sağlayabilir.

Yoga hareketleri doğum sürecine yardımcı olabilir

Doğum öncesi yoganın bir diğer faydası da doğuma hazırlanmaya yardımcı olmasıdır. Yoga hareketleri, doğum ve doğum sürecine yardımcı olabilecek pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Doğum öncesi yoga, gevşeme tekniklerine de yardımcı olabilir ve kadınlara doğum sırasında faydalı olabilecek nefeslerini nasıl kontrol edeceklerini öğretebilir.

Doğum öncesi yoga yaparken, özellikle hamile kadınlarla çalışmak üzere eğitilmiş bir eğitmen bulmak önemlidir. Bu eğitmenler, hamilelik sırasında kaçınılması gereken yoga pozları konusunda tavsiyelerde bulunabilecek ve gerekirse pozları değiştirebilecek. Hamilelerin sırt üstü yatmayı veya karın bölgesine baskı uygulamalarını gerektirecek pozlardan kaçınmaları önerilir.

Yoga stres ve kaygıyı yönetmeye yardımcı olur

Doğum öncesi yoganın en büyük avantajlarından biri de stres ve kaygıyı yönetmeye yardımcı olma yeteneğidir. Hamilelik, kadınlar için stresli bir dönem olabilir ve yoga, rahatlama ve derinlemesine düşünme için bir yol sağlayabilir. Yoganın bir parçası olan derin nefes alma ve meditasyon, stres düzeylerini düşürmeye ve sakinlik duygusu yaratmaya yardımcı olabilir.

Doğum öncesi yoga çoğu kadın için genellikle güvenli olsa da, bir kadının yogaya katılmasını engelleyebilecek bazı tıbbi durumlar olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Plasenta previa yani plasentanın, bebeğin doğum kanalı olan rahim ağzını kapatacak şekilde, rahmin aşağısında yerleşmiş olması, erken doğum eylemi veya erken doğum geçmişi olan kadınlar, bir yoga uygulamasına başlamadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Sonuç olarak, doğum öncesi yoga hamile kadınların fiziksel ve zihinsel sağlıkları için yarar sağlayabilir. Hamilelik sırasında fiziksel rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olan, rahatlama ve stresten kurtulma sağlayan, düşük etkili bir egzersiz şeklidir. Hamileler, nitelikli bir yoga eğitmeni ile çalışarak ve gerekli önlemleri alarak hamilelikleri boyunca güvenle yoga yapabilir ve doğuma hazırlanabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*