Google E-Tablolar Tek Sayfa İndirme Linki

Google_Sheets_Logo

Merhabalar. Bu yazımızda Google Spreadsheet’de yani Google E-Tablolar’da oluşturduğumuz bir Excel dökümanının yalnızca istediğimiz 1 Tab’ını yani 1 sayfasını nasıl indirebileceğimizi göreceğiz.

Bildiğimiz gibi Google E-Tablolar’da tüm sayfaları indirebileceğimiz bir özellik mevcut. Bunu şuradan yapıyorduk: Dosya > İndir > Microsoft Excel. Ancak bu menü tüm sayfaları içeren bir excel dosyası indirmemizi sağlıyor. Peki Google E-Tablolar’da tek bir sayfayı excel olarak nasıl indirebiliriz? İşte onu da şöyle yapıyoruz:

Öncelikle indirmek istediğimiz tablo sayfasını açıp linkini kopyalıyoruz. Örneğin:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1D5vzPaOJOx402RAEF41235qQTOs28_M51ee5glzPzj0/edit#gid=1078561300

Gördüğünüz gibi linkte sonlara doğru şöyle bir yer mevcut: /edit#gid=

İşte bu kısmı şununla değiştiriyoruz: /export?format=xlsx&gid=

ve elimizde artık şöyle bir link oluyor: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1D5vzPaOJOx402RAEF41235qQTOs28_M51ee5glzPzj0/export?format=xlsx&gid=1078561300

İşte bu link artık yalnızca o sayfayı indirmemizi sağlıyor. Böylece tüm excel dosyasının sayfalarını indirmek yerine yalnızca istediğimiz sayfayı excel olarak indiriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>