Ege Üniversitesi Yüksek Lisans Yabancı Dil Sınavı

20200603-yuksek-lisans

dsdas sadfsMerhabalar. Bu yazımızda Ege Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmak isteyen öğrencilerin başvuru aşamasında girdiği Yabancı Dil Muafiyet / Yabancı Dil Yeterlilik Sınavının ne sıklıkla yapıldığı, başvurularının nasıl olduğu, kaç soru sorulduğu ve sınav süresi hakkında bilgi vereceğiz.

Sınav ne sıklıkla yapılıyor?

Bu sınav normal şartlarda yılda iki kez Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılmaktadır. Biri Aralık-Ocak ayları gibi, diğeri ise Mayıs-Haziran ayları gibi.

Bir sonraki sınav ne zaman?

Bir önceki sınav 9 Eylül 2021 Perşembe günü 18.00-21.00 saatleri arasında online olarak uzaktan yapıldı. Ancak bir sonraki sınav için henüz bir tarih verilmemiştir. Sınav tarihleri enstitülerin talebine göre belirlenmektedir.

Yabancı Dil Sınavına nasıl başvuracağım?

Yabancı Dil Sınavı’nın tarihinden 1-2 hafta önce sınav başvuruları Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu web sitesi üzerinden online olarak alınır. Adaylar sınav ücretini başvuru esnasından online pos aracılığıyla kredi kartı ile öderler. Sınavdan birkaç gün önce de sınav yerleri yayınlanır. Sınav Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu dersliklerinde yapılır. Ancak son 3 sınav pandemi yüzünden online olarak uzaktan yapıldı.

Yabancı Dil Sınavında kaç soru sorulur?

Sınav çoktan seçmeli 100 sorudan oluşmaktadır. 50 Dilbilgisi (Grammar), 50 Okuma (Reading) sorusu sorulur. Ancak pandemi yüzünden online olarak uzaktan yapılan sınavda 40 Dilbilgisi, 40 Reading olmak üzere toplam 80 soru soruldu ve her soru 1,25 puan olarak hesaplandı.

Sınav örneklerini nereden bulabilirim?

Sınav örneklerine Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu web sitesinden Öğrenci menüsünden ulaşılabilir.

Yabancı Dil Sınavı süresi ne kadardır?

Sınav süresi 2 saat 15 dakikadır. Ancak online olarak yapılan sınavda adaylara 2 saat süre verildi. Adaylar 3 saat içinde 2 saatlik sınav sürelerini diledikleri zaman kullanabildiler.

Bu sınava yüksek lisans planı olmayan ama seviyesini görmek isteyen adaylar da girebilir mi?

Evet. Başvuru ücretini yatıran ve başvuru yapan tüm adaylar sınava girebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>