Prank Encounters Gerçek mi Kurgu mu?

Netflix’in yeni çıkanlar bölümünde yerini alan profesyonel şaka programı Prank Encounters acaba kurgu mu gerçek mi? 1. Sezonu 1 günde bitirdiğim dizi için ilk izlenimlerim pek gerçekçi bulmadığım yönünde. İzlediyseniz sizin de gözünüze çarpan bazı detayları paylaşmak istiyorum. Spoiler içerir demedi demeyin.

Öncelikle sıkı bir Stranger Things takipçisi olduğumu belirteyim. Zaten bu programı da Stranger Things’in Dustin’i yani gerçek adıyla Gaten Matarazzo’nun hatrına izledim desem yeridir. Ama olmamış be Dustin. Yani olmuş ama fazlasıyla kurgu kokuyor. Ya da her bölümde karşımıza çıkan 2 kurban hep fazlasıyla soğukkanlı. Her seferinde acayip şeyler yapmadan sadece bağırarak Dustin gelene kadar paşa paşa bekliyorlar.

Biraz detaya girelim. Düşünün ki bir oyuncak ayı canlanıyor ve 3. cinayetini gözünüzün önünde işliyor. Hem de 1 metrelik boyuyla. Sonra da sizi kovalamaya başlıyor. O bölümde kovalanan siyahi arkadaşımıza sesleniyorum: E be ‘negga’ kardeşim. Koyamıyor musun şöyle bir uçan tekme o ayıya üzerine gelirken. Ya da ne bileyim ben olsam illa ki bir şeyler yaparım. Olmadı alır ağır bir şey fırlatırım üzerine. Ama yok. ‘Show must go on’ diyor adeta.

Öte yandan 1960’lardan kalma bir hükümet deposundasınız. Bir odada bir grup insanla mahsur kaldınız ve bir anons odanın 3 dakika içinde kendini imha edeceğini söylüyor. Abuk sabuk vanaları çevirerek hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Ama işe yaramıyor ve anons son 30 saniye diyor. Şimdi gözünüzü kapatın düşünün. Son 30 saniyenizi bağırarak mı geçirirsiniz yoksa Allah ne verdiyse etraftan bir şeyler bulup kapıya mı abanırsınız? Tabi ki Prank Encounters’da iseniz beklersiniz ki Dustin operanın sonundaki şişman kadın gibi çıkıp şovu bitirsin.

Son olarak Dustin’in bu kez Gaten Matarazzo olarak bir doğum günü partisine hayran buluşmasına gittiği sahnede hem kendisinin hem de menajerinin ağzından köpükler saçılarak bayıldığı ve ölmeye başladığı bir anda nasıl bu kadar soğuk kanlı kalırsınız? Adam yere yığıldı ama kurbanlarda en ufak bir heyecan ya da endişe yok. Sakin sakin Stanley amcaya bakıyorlar. Üstelik adamda silah falan yok. Yani koy sandalyeyi kafasına çık git ordan.

Sizin de fark ettiğiniz bariz ‘Hadi ordan’ sahneleri vardır mutlaka. Sözüm o ki bana pek inandırıcı gelmedi. Bilmem izleyenler ne düşünür.

İzleyenlerin de ötesinde şöyle bir internet araştırması yaptım acaba Amerika’da bu programa gelen tepkiler ne diye. Birçok web sitesi programın gerçek mi yoksa kurmaca mı olduğu ile ilgili bilgiler paylaşmış. Bir tanesi ise olaya teknik açıdan bakmış ve demiş ki:

“Mükemmel ses, kusursuz kamera açıları, saçma senaryolar ve acayip çılgın tepkiler arasında, insanlar Prank Encounters’ın ne olduğunu merak ediyorlar.”

Bir site de birkaç tweet yayınlamış. Ben çevireyim:

@mario_ochoa demiş ki: Hey @netflix “Prank Encounters” şovu nedir? 2019 yılındayız ve izleyicinizin bu kadar aptal olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hayatımda böyle sahtekar şov görmedim. Mükemmel çekimler, mükemmel kamera açıları, mükemmel yıldırım, hadi ama!! Sizden çok daha iyisini beklerdim.
@nikitabahri_ diyor ki: Prank Encounters @netflix @NetflixANZ çok sahte. Neden kurbanlar hiç küfür falan etmiyorlar.
@aevanko diyor ki: “Prank Encounters”ı izlemeye başladım, ancak bunun gerçek bir şaka olması gerekiyorsa, çekimlerin % 90’ında neden iyi bir ses seviyesi ve kamera açıları var? Gizli bir kameranın yapabileceğinin çok ötesinde.
@itssufyyo diyor ki: Prank Encounters izliyor ve gerçek olup olmadığından şüphe duyuyorum.

Son sözü de yapımcıya verelim:

Twitter kullanıcısı @thekevinhealy Prank Encounters’ın yaratıcısı olarak attığı tweette izleyenlere izlemekte olduklarının %100 gerçek olduğunu garanti ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*